Paylaş :

Yaşam stili faktörlerinin bağışıklık sisteminiz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltma

Modern yaşamın temposu hızlandıkça bağışıklık sistemimiz tehlikeye girer. Çok sayıda çalışmanın da gösterdiği gibi1 bağışıklık sistemimizin çalışma biçimini büyük ölçüde etkiliyor. Stres, acele etme, uyku eksikliği, sağlıksız beslenme gibi yaşam stili faktörleri bir araya gelerek bağışıklık sisteminizi zayıflatabiliyor. Bu nedenle sağlıklı yaşam stili seçimlerinde bulunmak ve bunları iyi alışkanlıklara dönüştürmek, yaşam stili faktörlerinin bağışıklığımız üzerindeki olumsuz etkisini azaltma açısından kritik önem taşır. Peki, en çok hangi faktörlere dikkat etmelisiniz? Bağışıklık sisteminizi zayıflatabilecek en yaygın faktörleri öğrenmek için yazının devamını okuyun.

İyi bir uykunun ardından esneme egzersizi yapan genç kadın

Yetersiz uyku 

Uykunun “miktarının” yanı sıra kalitesinin de bağışıklık sistemini etkilediğini unutmayın. Bağışıklık sisteminizi desteklemek istiyorsanız yeterince ve huzurlu bir şekilde uyuyabilmelisiniz. Yetişkinlerin, normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için 7 ile 9 saat arasında, bölünmeden uyuyabilmesi2 gerekir. İyi uyuyamıyorsanız meditasyon veya yoga gibi teknikleri deneyebilirsiniz. Zihniniz genellikle parlak ışığın olmadığı ortamda daha kolay uykuya dalar; bu nedenle yatmadan yaklaşık bir saat önce tüm ekranları kapatmak iyi bir fikirdir. 

Yetersiz fiziksel aktivite

Düzenli fiziksel aktivite, bağışıklığınızı olumlu yönde etkiler ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur3. Ancak aktif değilseniz vücudunuzun bağışıklık sistemini durdurur ve güç kazanmasını engellersiniz. Bu nedenle bunu alışkanlık haline getirmek ve aktif olmak çok önemlidir.  Hareketsiz bir yaşam stiliniz varsa haftada en az birkaç gün antrenmana, egzersiz yapmaya veya koşuya başlayın. Yürümek bile bağışıklık sistemini destekleme  açısından olumlu bir sonuç doğuracaktır. 

Sigara kullanımı

Sigara içen kişilerle aynı ortamda bulunmak dahi bağışıklığınızı zayıflatabilir. Sigara dumanında bulunan maddeler, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara direnç gösterme kapasitesini düşürdüğü için vücudunuzun bağışıklığı önemli ölçüde düşer. Bağışıklık sisteminizi desteklemek istiyorsanız sigaraya başlamayın. Sigara kullanıyorsanız, beyaz kan hücrelerinizin sigara dumanının oluşturduğu hasarlarla savaşmak için sürekli olarak savunmada olduğunu unutmayın. Sigarayı bırakmak, bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna  dönmesine yardımcı olur.

Yetersiz beslenme

Sürekli aceleniz var ve kaliteli beslenmeye vaktiniz yok mu? Bu, bağışıklığınız için büyük bir risk oluşturur. Stres ve uyku ile birlikte beslenme de vücudunuzun bağışıklığı ile ilişkili, önemli bir faktördür4. Beslenme, bağışıklık sisteminiz için en temel enerji kaynağıdır. Dolayısıyla dengeli ve çeşitli beslenmemeniz halinde bağışıklık sisteminiz zayıflar; süreç aslında bu kadar basit işler. Hazır yiyecekler tüketme kötü alışkanlığını bırakın ve bunun yerine lezzetli ve besleyici öğünlerin keyfini çıkarın. Dengeli ve çeşitli bir beslenmenin temeli olarak öğünlerinize çeşitli taze meyve ve sebzeler ekleyin.

Yukarıda, bağışıklık sistemini etkileyen en yaygın yaşam stili faktörlerinden bahsettik. Bağışıklığınızın normal fonksiyonunu desteklemenin en önemli yolu düzenli kontrol ve takip olduğundan, şimdi kötü alışkanlıkları bırakmanın tam zamanı!

Kaynaklar:

  1. How to boost your immune system, Harvard Health Publishing. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system Son eri im tarihi:08..03.2021
  2. How many hours of sleep are enough for good health? Answer From Eric J. Olson, M.D. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/how-many-hours-of-sleep-are-enough/faq-20057898
  3. How to prevent infections. Harvard Medical School, 2016. (Son eri im tarihi:08..03.2021, at https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-prevent-infections.)
  4. (Song et al, 2019; Patel et al 2012 and Gombart et al 2020). 

Other sources:
https://www.ameritasinsight.com/wellness/health-and-wellness/lifestyle-choices-may-affect-immune-system Son eri im tarihi:08..03.2021
https://extension.sdstate.edu/boost-your-immunity-simple-lifestyle-changes
 


C, D vitamini ve çinko
bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu
nasıl destekler?

 

 

Vücudunuz, doğal bir savunma sistemine sahiptir ve bağışıklık sisteminizin tehlikelerden korunmak için pek çok yöntemi vardır. Bağışıklık sistemi, fiziksel bariyerler (deri ve mukoza), hücresel bariyerler (beyaz kan hücreleri) ve antikorlar olmak üzere üç temel savunma mekanizmasından oluşur. Vitaminler ve mineraller gibi besinler, bu kompleks yapının işleyişi için çok önemlidir.

Hazır yiyeceklerin tüketildiği günümüzün hızlı tempolu dünyasında, bedensel işlevlerimizi desteklemek için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri içeren meyve ve sebzeleri yeterli miktarda tüketmek oldukça önemlidir. Dengeli ve çeşitli beslenmenin sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olduğu bilinmektedir ve vitamin ile minerallerin yeterli seviyede olmaması, bağışıklık sistemini etkileyebilir.

Redoxon® C vitamini, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu destekler.

Daha fazla bilgi alın

 

Normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemi için C, D Vitamini ve Çinko

Bağışıklık sisteminize dikkat etmelisiniz. Siz fark etmeseniz de bağışıklık sisteminiz günde 24 saat çalışır. Tıpkı bir bitkinin suya ve güneş ışığına ihtiyacı olduğu gibi, bağışıklık sisteminizin de vücudunuzun savunma sistemlerini destekleyebilmek için düzenli şekilde beslenmeye ihtiyacı vardır.

Fiziksel egzersiz ve iyi beslenmenin dahil edildiği sağlıklı bir yaşam stilinin yanında C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

80 Yılı Aşan Uzmanlık

1934’te C vitamini takviyesini ürettik ve 80 yılı aşan uzmanlığımızla tüm dünyada insanların yanındayız. Redoxon ailesinde yer alan ürünler, temel olarak C, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklığın normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

Bağışıklığınızı destekleyin

Bağışıklık sisteminizi desteklemenin yollarını mı arıyorsunuz? Bağışıklığınızı desteklemeye yönelik faydalı bilgiler içeren içeriklerimize göz atın.