Paylaş :

Bağışıklık sistemi kontrol listesi

Bağışıklık sistemi, vücudunuzun savunma mekanizmasıdır. Ancak normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemi, dengeli ve çeşitli beslenme ve düzenli egzersiz gibi iyi alışkanlıklara bağlıdır ve sağlığınıza zarar veren alışkanlıklar bağışıklık sistemini zayıflatır. Aşağıdaki listeye bakın ve kendinize şunları sorun:

-    Kilonuzla ilgili bir sorun yaşıyor musunuz? 
-    Stresli bir yaşam stiliniz mi var? 
-    Uyku düzensizliği yaşıyor musunuz?
-    Sigara kullanıyor musunuz?
-    Aşırı alkol tüketiyor musunuz? 


Bu soruların birine (veya birkaçına) "evet” cevabı verdiyseniz kontrolü elinize almanın vakti gelmiş demektir. Sizin için hazırladığımız listeye göz atın! 

 • Stres. Büyük bir projeden veya güçlü bir duygusal deneyimden sonra bazen kendinizi iyi hissetmediğinizi fark edebilirsiniz. Bu, bir stres hormonu olan kortizolün salgılanması nedeniyle olur. Uzun süreli stres, vücudunuzda bağışıklık hücrelerinin gelişimini etkileyebilir.
 • Yorgunluk ve bitkinlik: Çok uyuyor olsanız bile kendinizi yorgun hissediyorsanız bu bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunda olmadığının bir belirtisi olabilir1. Yetersiz uyku, derinin onarıcı özelliğini olumsuz yönde etkileyerek yaraların daha zor iyileşmesine veya enfeksiyonlarla savaşmanın zorlaşmasına neden olabilir. 
 • Kilodaki büyük değişiklikler: Kilonuz, boyunuza göre sağlıklı bir oranda değilse (ör. aşırı kilolu/obez veya aşırı zayıfsanız) bağışıklığınız zayıf olabilir. Aşırı kilolu olduğunuzda2, yağ hücrelerinin çoğalması, kronik bir enflamasyona neden olan belirli kimyasalları salgılayan bağışıklık hücrelerinin artmasına neden olabilir. Bu enflamasyon, vücudun temel besinleri almasını etkileyebilir. Aşırı zayıfsanız ve yeterli şekilde beslenmiyorsanız bağışıklık sisteminiz büyük ihtimalle normal fonksiyonunda değildir, kemikleriniz çok daha kırılgan olabilir ve kendinizi her zaman yorgun hissediyor olabilirsiniz4. Her iki aşırı uç da bağışıklık sisteminiz için zararlıdır.  
 • Yaralarınızın iyileşmesi uzun sürüyorsa3: Küçük yaralarınızın iyileşmesinin uzun zaman aldığını fark ettiyseniz bu konuya dikkat etmenizde fayda var. Söz konusu iyileşme süresinin uzunluğu kronik enflamasyona veya genç erişkinlik döneminin ardından bağışıklık sistemimize tkilendiği için yaşa bağlı olabilir. 
 • Mide sorunları: Midenizdeki iyi ve kötü bakterilerin dengeli olmaması halinde, bu durum bağışıklık sisteminizin aşırı hızlanmasına neden olabilir. Bu da ishale, kabızlığa veya gaz oluşumuna sebep olabilir. Genellikle sindirim sistemimizdeki “iyi bakteri” miktarı az olduğunda söz konusu sorun meydana gelir. 

Bağışıklığınızı desteklemek için neler yapabilirsiniz?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri fark etmeniz, çok kötü bir durumda olduğunuzu göstermez. Bağışıklığınızın normal fonksiyonuna nasıl katkı sağlayabileceğinizi merak ediyorsanız burada bazı basit ipuçlarını bulabilirsiniz4. Aşağıdaki birkaç basit kuralı uygulayarak bağışıklığınız için iyi alışkanlıklar edinmeye hemen başlayın!

 • Enfeksiyonları önlemek için ellerinizi düzenli olarak ılık su ve sabunla yıkayın veya alkol bazlı dezenfektanlarla dezenfekte edin. Ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Çeşitli taze meyve ve sebzeler içeren öğünlerle dengeli ve çeşitli  beslenin. Bu, sağlıklı bir bağışıklık için vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alabilmenize yardımcı olacaktır.
 • Düzenli egzersiz yaparak sağlıklı bir bağışıklık sistemi için stresi azaltabilir ve kan dolaşımını artırabilirsiniz.
 • Kaliteli bir uyku uyuyun. Her gece 8 saat uyuyun ve bağışıklık sisteminizin iyileşmesine tanık olun.
 • Stresi azaltın. Stres seviyenizi azaltmak konusunda düzenli egzersiz ve sağlıklı uyku rutinin yeterli olmadığını düşünüyorsanız meditasyon veya yoga gibi rahatlama yöntemlerini deneyebilirsiniz.  

Kaynaklar:
 

 1.  Andersen CJ, Murphy KE, Fernandez ML, Impact of Obesity and Metabolic Syndrome on Immunity, ADVANCES IN NUTRITION, Volume 7, Issue 1, January 2016, Pages 66–75, https://doi.org/10.3945/an.115.010207
 2. https://www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/advice-for-underweight-adults/ Son eri im tarihi:08..03.2021
 3. Ellis S, Lin EJ, Tartar D, Immunology of Wound Healing, Current Dermatology Reports 7(6), September 2018
 4. Morey JN, Boggero IA, Scott AB, Segerstrom SC, Current Directions in stress and Human Immune Function, Curr Opin Psychol. 2015 Oct 1; 5: 13–17.
 5. Natelson BH, Haghighi MH, Ponzio NM, Evidence for the Presence of Immune Dysfunction in Chronic Fatigue Syndrome, Clin Diagn Lab Immunol. 2002 Jul; 9(4): 747–752.
 1. How to prevent infections. Harvard Medical School, 2016. (Son eri im tarihi:08..03.2021, at https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-prevent-infections.)
 2. Gombart AF, Pierre A, Maggini S. A Review of Micronutrients and the Immune System-Working in Harmony to Reduce the Risk of Infection. Nutrients 2020;12.


C, D vitamini ve çinko
bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu
nasıl destekler?

 

 

Vücudunuz, doğal bir savunma sistemine sahiptir ve bağışıklık sisteminizin tehlikelerden korunmak için pek çok yöntemi vardır. Bağışıklık sistemi, fiziksel bariyerler (deri ve mukoza), hücresel bariyerler (beyaz kan hücreleri) ve antikorlar olmak üzere üç temel savunma mekanizmasından oluşur. Vitaminler ve mineraller gibi besinler, bu kompleks yapının işleyişi için çok önemlidir.

Hazır yiyeceklerin tüketildiği günümüzün hızlı tempolu dünyasında, bedensel işlevlerimizi desteklemek için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri içeren meyve ve sebzeleri yeterli miktarda tüketmek oldukça önemlidir. Dengeli ve çeşitli beslenmenin sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olduğu bilinmektedir ve vitamin ile minerallerin yeterli seviyede olmaması, bağışıklık sistemini etkileyebilir.

Redoxon C vitamini, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu destekler.

Daha fazla bilgi alın

 

Normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemi için C, D vitamini ve Çinko

Bağışıklık sisteminize dikkat etmelisiniz. Siz fark etmeseniz de bağışıklık sisteminiz günde 24 saat çalışır. Tıpkı bir bitkinin suya ve güneş ışığına ihtiyacı olduğu gibi, bağışıklık sisteminizin de vücudunuzun savunma sistemlerini destekleyebilmek için düzenli şekilde beslenmeye ihtiyacı vardır.

Fiziksel egzersiz ve iyi beslenmenin dahil edildiği sağlıklı bir yaşam stilinin yanında C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

80 Yılı Aşan Uzmanlık

1934’te C vitamini takviyesini ürettik ve 80 yılı aşan uzmanlığımızla tüm dünyada insanların yanındayız. Redoxon ailesinde yer alan ürünler, temel olarak C, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklığın normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

Bağışıklığınızı destekleyin

Bağışıklık sisteminizi desteklemenin yollarını mı arıyorsunuz? Bağışıklığınızı desteklemeye yönelik faydalı bilgiler içeren içeriklerimize göz atın.