Paylaş :

Yaşamınız boyunca bağışıklık sisteminiz

Konu yaş olduğunda çocukların, yetişkinlerin ve hatta yaşlı kişilerin bağışıklık sistemlerinin işleyişi farklılık gösterebilir. Bunlar, bağışıklık sistemimizin gelişimi ve yaşlanması ile bağlantılıdır. Zaman içinde bağışıklık sisteminizin nasıl değiştiğini ve herhangi bir yaşta bu sistemi desteklemek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Yaş ve bağışıklık sisteminin işleyişi 

Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun doğal savunmasıdır. Ancak bağışıklık sisteminizin işleyişinin zaman içerisinde değiştiğini bilmek önemlidir. Bebekler doğduğunda bağışıklık sistemleri gelişmemiştir. Daha sonra bağışıklık sistemleri gelişir, yetişkinlikte patojenlerle savaşmayı öğrenir ve yaşlılıkta düşüşe geçer1. Bağışıklığın zaman içinde nasıl değiştiğini öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Torununu gülümseyerek omuzlarında taşıyan dede
  • Yeni doğan bir bebeğin bağışıklık sistemi doğal olarak baskılanır. Bu baskılamanın nedeni, çocuğun hamilelik sürecindeki gelişimidir1. Emzirme, bebeğin bağışıklık sistemi gelişimini desteklemek için en iyi yoldur. Ayrıca, bebeklere planlı bir şekilde, doktor kontrolünde ve zamanında aşı yapılması da son derece önemlidir. 

  • Çocukluk döneminde, bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiştir ve bu nedenle çocuklar sık sık o çok sevdikleri oyunlardan ayrı kalmak zorunda kalabilirler. Ancak zaman içinde, bağışıklık sisteminizdeki hücreler, yabancı maddeleri, tanıma konusunda daha iyi hale gelir. Ayrıca, özellikle sağlıklı bir yaşam stiline sahipseniz ve hijyen kurallarına düzgün bir şekilde uyuyorsanız, bağışıklık sisteminiz enfeksiyonlarla savaşmayı daha verimli şekilde “öğrenir”.Sağlıklı bir yaşam stilinin, dengeli ve çeşitli  bir beslenmeyi gerektirdiğini unutmamak çok önemlidir.  

  • Ergenlik çağında vücut, hormonlar nedeniyle sürekli değişim halindedir. Çocukluktan yetişkinliğe doğru gelişimimizden hormonların sorumlu olduğunu hepimiz biliyoruz; ancak hormonlar aynı zamanda bağışıklık sistemini de etkiler.

  • Erişkinlikte ise vücudun doğal savunma mekanizmaları tam olarak gelişmiştir; ancak bu sefer de stres ve yaşam stili, bağışıklığı etkilemeye başlar. Bu nedenle iyi alışkanlıklar oluşturmak ve bağışıklığı destekleyici eylemleri günlük yaşamın bir parçası haline getirmek son derece önemlidir. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, kaliteli uyku ve rahatlama, bağışıklığı doğal olarak güçlendirici faktörlerdir3. Ayrıca, sağlıklı yaşam stilinizin bir parçası olarak ve normal beslenmenizin yanında vitamin ve mineral takviyesi almaya da devam edebilirsiniz.

  • İleriki yaşlarda, bağışıklık sisteminiz daha önce olduğu kadar iyi çalışmayabilir4. Bu, karmaşık bir süreçtir ve önemli etkiler arasında, vücudunuz tarafından üretilen bağışıklık hücrelerinin sayısının azalması yer alır. Bu, yaraların daha geç iyileşmesi ve dış tehditlere karşı daha yavaş tepki verme anlamına gelir. Böyle bir dönemde, sağlıklı bir yaşam stili her zamankinden daha önemli bir hale gelir. Çok sayıda vitamin ve mineral içeren, sağlıklı bir beslenme ile birlikte düzenli egzersiz, daha uzun ve daha sağlıklı yaşamanız için size yardımcı olur.

Kaynaklar:

  1. Simon AK, Hollander GA, McMichael A, Evolution of the immune system in humans from infancy to old age. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4707740/
  2. Gombart AF, Pierre A, Maggini S. A Review of Micronutrients and the Immune System-Working in Harmony to Reduce the Risk of Infection. Nutrients 2020;12.
  3. How to prevent infections. Harvard Medical School, 2016. Son erişim tarihi: 08.03.2021, at https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-prevent-infections.
  4. Montecino-Rodriguez E, Berent-Maoz B, Dorshkind K, Causes, consequences and reversal of immune system aging. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3582124/


C, D vitamini ve çinko
bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu
nasıl destekler?

 

 

Vücudunuz, doğal bir savunma sistemine sahiptir ve bağışıklık sisteminizin tehlikelerden korunmak için pek çok yöntemi vardır. Bağışıklık sistemi, fiziksel bariyerler (deri ve mukoza), hücresel bariyerler (beyaz kan hücreleri) ve antikorlar olmak üzere üç temel savunma mekanizmasından oluşur. Vitaminler ve mineraller gibi besinler, bu kompleks yapının işleyişi için çok önemlidir.

Hazır yiyeceklerin tüketildiği günümüzün hızlı tempolu dünyasında, bedensel işlevlerimizi desteklemek için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri içeren meyve ve sebzeleri yeterli miktarda tüketmek oldukça önemlidir. Dengeli ve çeşitli beslenmenin sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olduğu bilinmektedir ve vitamin ile minerallerin yeterli seviyede olmaması, bağışıklık sistemini etkileyebilir.

Redoxon® Redoxon C vitamini, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu destekler.

Daha fazla bilgi alın

 

Normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemi için C, D Vitamini ve Çinko

Bağışıklık sisteminize dikkat etmelisiniz. Siz fark etmeseniz de bağışıklık sisteminiz günde 24 saat çalışır. Tıpkı bir bitkinin suya ve güneş ışığına ihtiyacı olduğu gibi, bağışıklık sisteminizin de vücudunuzun savunma sistemlerini destekleyebilmek için düzenli şekilde beslenmeye ihtiyacı vardır.

Fiziksel egzersiz ve iyi beslenmenin dahil edildiği sağlıklı bir yaşam stilinin yanında C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

80 Yılı Aşan Uzmanlık

1934’te C vitamini takviyesini ürettik ve 80 yılı aşan uzmanlığımızla tüm dünyada insanların yanındayız. Redoxon ailesinde yer alan ürünler, temel olarak C, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklığın normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

Bağışıklığınızı destekleyin

Bağışıklık sisteminizi desteklemenin yollarını mı arıyorsunuz? Bağışıklığınızı desteklemeye yönelik faydalı bilgiler içeren içeriklerimize göz atın.