Paylaş :

Selenyum hangi besinlerde bulunur?

Vücudun günlük selenyum ihtiyacı besinlerle karşılanabilir. Besinlerdeki selenyum miktarı da yetiştirildiği toprağın selenyum içeriğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bitkisel kaynaklı besinler, topraktan selenyumu alır ve onlarla beslenen hayvanlarda selenyum depolanır. 19 yaş üstü yetişkin erkek ve kadınların günlük selenyum ihtiyacı ortalama 55 mikrogramdır. Günlük beslenme programınızı selenyumdan zengin besinlerle destekleyebilir, vücudunuzun selenyum ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.

Peki, selenyum en çok hangi besinlerde bulunur? Genellikle hayvansal kaynaklı besinler selenyum yönünden zengindir. Et, tavuk, balık gibi etler, sakatatlar (dalak, karaciğer, böbrek, beyin vb), yumurta, tahıllar ile deniz ürünleri ve yağlı tohumlar da iyi birer selenyum kaynağıdır. Selenyumdan en zengin besinler şunlardır:

Brezilya fıstığı

En iyi selenyum kaynaklarından biri olan Brezilya fıstığının bir avuç yani yaklaşık 28 gramı 544 mcg selenyum ile 4.1 gram protein, 19 gram yağ ve 2.1 gram lif içerir. Buna ek olarak bakır, magnezyum, fosfor, manganez, çinko, E vitamini ve B1 vitamininden de zengindir(5)(6)(7).

Ton balığı

1 porsiyon yani yaklaşık 85 gram ton balığı ortalama 92 mikrogram selenyum içeriğine sahiptir. Ayrıca potasyum, iyot demir ve B6 vitamininden de zengindir. Buna ek olarak 1 porsiyon ton balığı 145 kalori, 20 gram protein ve 2.5 gram yağ içerir. Kalp sağlığını korumada önemli faydaları olan omega 3 yağ asitleri açısından da zengin bir besindir(8)(9).

Kırmızı et

100 gram kırmızı et, yaklaşık 15 mikrogram selenyum içerir. Ayrıca B vitaminleri, A vitamini ve demir, magnezyum, fosfor ve çinkodan zengindir. Buna ek olarak 100 gram kırmızı et 254 kalori, 1.2 gram protein ve 2 gram yağ içeriği ile besleyici bir gıdadır(10).

Tavuk eti

Tavuk etinin 1 porsiyonu yani yaklaşık 140 gramı 40.6 gram selenyum içerir. Magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, kalsiyum ve demir gibi mineraller ve A, K, B kompleks vitaminlerden de zengindir. Ayrıca tavuğun bir porsiyonu; 293 kalori, 36.3 gram protein ve 15.2 gram yağa sahiptir(11).

Peynir

En çok tüketilen kahvaltılık besinlerden biri olan peynirin 100 gramı 18.3 mikrogram selenyum içerir. A vitamini, D vitamini, K vitamini ve folat gibi vitaminler ile kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinkodan zengindir. Ayrıca 100 gram peynir çeşidine bağlı olarak ortalama 532 kalori, 32.9 gram protein ve 43.7 gram yağ içeriğine sahiptir.(12)

Yumurta

Ulaşılabilirliği en kolay besinlerden biri olan yumurtanın 1 adeti yaklaşık 13.9 mikrogram selenyum içerir. A, D ve B kompleks vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve çinkodan zengindir. Ayrıca bir adet yumurta ortalama 63 kalori, 5.5 gram protein ve 4.4 gram yağ içeriğine sahiptir(13).

Mantar

Vegan ve vejeteryan beslenenlerin de tercihi olan mantarın 100 gramı 9.3 mikrogram selenyum içerir. D vitamini, Folat, potasyum, fosfor ve sodyumdan zengindir. Ayrıca 100 gram mantar 22 kalori, 3.2 gram protein ve 0.3 gram yağ içeriğine sahiptir(14).


C, D vitamini ve çinko
bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu
nasıl destekler?

 

 

Vücudunuz, doğal bir savunma sistemine sahiptir ve bağışıklık sisteminizin tehlikelerden korunmak için pek çok yöntemi vardır. Bağışıklık sistemi, fiziksel bariyerler (deri ve mukoza), hücresel bariyerler (beyaz kan hücreleri) ve antikorlar olmak üzere üç temel savunma mekanizmasından oluşur. Vitaminler ve mineraller gibi besinler, bu kompleks yapının işleyişi için çok önemlidir.

Hazır yiyeceklerin tüketildiği günümüzün hızlı tempolu dünyasında, bedensel işlevlerimizi desteklemek için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri içeren meyve ve sebzeleri yeterli miktarda tüketmek oldukça önemlidir. Dengeli ve çeşitli beslenmenin sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olduğu bilinmektedir ve vitamin ile minerallerin yeterli seviyede olmaması, bağışıklık sistemini etkileyebilir.

Redoxon® C vitamini, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu destekler.

Daha fazla bilgi alın

 

Normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemi için C, D Vitamini ve Çinko

Bağışıklık sisteminize dikkat etmelisiniz. Siz fark etmeseniz de bağışıklık sisteminiz günde 24 saat çalışır. Tıpkı bir bitkinin suya ve güneş ışığına ihtiyacı olduğu gibi, bağışıklık sisteminizin de vücudunuzun savunma sistemlerini destekleyebilmek için düzenli şekilde beslenmeye ihtiyacı vardır.

Fiziksel egzersiz ve iyi beslenmenin dahil edildiği sağlıklı bir yaşam stilinin yanında C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

80 Yılı Aşan Uzmanlık

1934’te C vitamini takviyesini ürettik ve 80 yılı aşan uzmanlığımızla tüm dünyada insanların yanındayız. Redoxon ailesinde yer alan ürünler, temel olarak C, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklığın normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

Bağışıklığınızı destekleyin

Bağışıklık sisteminizi desteklemenin yollarını mı arıyorsunuz? Bağışıklığınızı desteklemeye yönelik faydalı bilgiler içeren içeriklerimize göz atın.