Paylaş :

Bağışıklık sisteminizi desteklemek için egzersiz yapın!

Normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsanız düzenli egzersiz yapmalısınız. Dengeli ve çeşitli beslenmek, yeterince uyumak, sağlıklı bir kiloda olmak ve hayatınızdan stresi azaltmak gibi diğer önemli faktörlerin yanı sıra düzenli fiziksel aktivite de bağışıklığınızı destekler.

Bağışıklığı desteklemek için dengeli egzersiz

Öncelikle egzersiz yapmanın bağışıklığınızı hem olumlu hem olumsuz açıdan etkileyebileceğini unutmamalısınız2-4. Yani, orta seviyeli ancak düzenli fiziksel aktiviteler yaparak enfeksiyon riskinizi hareketsiz yaşam stiline sahip kişilere kıyasla azaltabilirsiniz. Ancak fiziksel olarak zorlayıcı dayanıklılık egzersizlerini çok fazla yaparsanız bağışıklık sisteminiz baskılanabilir. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi desteklemeyi hedefliyorsanız sizin için en iyi seçim orta seviyeli ve düzenli egzersiz yapmak olacaktır.

Egzersiz yapmanın bağışıklık sistemini desteklemeye etkisi

Fiziksel aktivite, bağışıklık sisteminizi pek çok açıdan destekler5Ayrıca, fiziksel aktivite sırasında stres hormonun da daha yavaş salgılandığını hatırlatalım...

Birlikte egzersiz yapan anne ve çocuk

Seveceğiniz bir aktivite seçin!

Aktif olmak istiyorsanız yaşam stilinize uygun bir aktivite türü seçmelisiniz. Halihazırda aktif bir yaşam stiliniz varsa ve egzersiz günlük rutininizin bir parçası ise bunu korumanız yeterlidir. Daha yoğun bir egzersiz programı, bağışıklık sisteminizi daha fazla güçlendirmez5. Ancak yeterince aktif değilseniz kendinize haftada birkaç gün egzersiz yapacak kadar vakit ayırın.

 • Yürüyüş: Her gün 20-30 dakikalık yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. Yürüyüşü günlük hayatınıza dahil etmek kolaydır. Otobüse binmek yerine işe yürüyerek gidebilirsiniz, köpeğinizi evinizin yakınındaki bir parka götürüp getirebilirsiniz veya her gün sohbet etmek ve birlikte yürümek için bir arkadaşınızla buluşabilirsiniz.
 • Bisiklet: Tüm yaş gruplarında gitgide daha popüler hale gelen bisiklet, antrenman yapmak ve gideceğiniz yere ulaşmak için harika bir seçimdir. Genellikle trafiğin sıkışık olduğu büyük bir şehirde yaşıyorsanız otomobil yerine bisiklet kullanmak gününüzü daha keyifli ve rahat geçirmenizi sağlayabilir. Ailenizle birlikte bisiklet turuna çıkmak da bağ kurmak, eğlenmek ve birlikte egzersiz yapmanın mükemmel bir yoludur. 
 • Güç kazanma antrenmanı: Ağırlık deyince aklımıza spor salonu gelir. Spor salonuna gitmek çok tercih ettiğiniz bir aktivite değilse evde şınav çekebilir veya evdeki büyük eşyalarla güç kazanma antrenmanları yapabilirsiniz. Büyük su şişelerini ağırlık olarak kullanabilirsiniz.
 • Aerobik: İnternette aerobik egzersizlerine ilişkin profesyoneller tarafından hazırlanmış yüzlerce video bulabilirsiniz. Üstelik evde aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte aerobik yaparak birbirinizi eğlendirebilirsiniz.
 • Yüzme: Yüzme, yıl boyunca havuzda veya denizde yapabileceğiniz harika bir aktivitedir. Dayanıklılığınızı artırmanızı ve genel formunuzu iyileştirmenizi sağlarken rahatlamanıza da yardımcı olur. 
 • Futbol (ve diğer takım sporları): Takım sporları, hem egzersiz yapmanın hem de arkadaş edinme ve arkadaşlıklarınızı pekiştirmenin harika bir yoludur. Hemen size en yakın halı sahada oynayan amatör bir takım bulabilir veya arkadaşlarınızla kendi takımınızı oluşturabilirsiniz. 
 • Çocuklarla oynama: Çocuklar, sınırsız bir enerjiye sahiptir ve sizinle vakit geçirmeye bayılırlar; öyleyse vakit kaybetmeden oyun zamanını bir egzersiz fırsatına çevirin. Arka bahçenizde yakalamaca veya saklambaç oynayabilir, çocuklarınıza topla oynamayı öğretebilir veya en basit şekilde birlikte bir aile yürüyüşüne çıkabilirsiniz. 

Seçtiğiniz fiziksel aktivite türü her ne olursa olsun egzersiz yapmak kendinizi daha enerjik ve daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Egzersizi bugün günlük rutininize dahil etmeye başlayın ve bu iyi alışkanlığı kazanarak kendinizi daha sağlıklı hissetmenin keyfini çıkarın.

Kaynaklar:

 1. How to prevent infections. Harvard Medical School, 2016. (Son erişim tarihi: 08.03.2021, at https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-prevent-infections.)
 2. Cox AJ, Gleeson M, Pyne DB, Callister R, Hopkins WG, Fricker PA. Clinical and laboratory evaluation of upper respiratory symptoms in elite athletes. Clin J Sport Med 2008; 18:438-445.
 3. Cox AJ, Pyne DB, Saunders PU, Callister R, Gleeson M. Cytokine responses to treadmill running in healthy and illness-prone athletes. Med Sci Sport Exerc 2007; 39:1918-1926
 4. Gleeson M, McDonald W, Pyne D, Cripps A, Francis JL, Fricker P et al. Salivary IgA levels and infection risk in elite swimmers. Med Sci Sports Exerc 1999; 31:67-73
 5. Exercise and immunity https://medlineplus.gov/ency/article/007165.htm Son eri im tarihi:08..03.2021


C, D vitamini ve çinko
bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu
nasıl destekler?

 

 

Vücudunuz, doğal bir savunma sistemine sahiptir ve bağışıklık sisteminizin tehlikelerden korunmak için pek çok yöntemi vardır. Bağışıklık sistemi, fiziksel bariyerler (deri ve mukoza), hücresel bariyerler (beyaz kan hücreleri) ve antikorlar olmak üzere üç temel savunma mekanizmasından oluşur. Vitaminler ve mineraller gibi besinler, bu kompleks yapının işleyişi için çok önemlidir.

Hazır yiyeceklerin tüketildiği günümüzün hızlı tempolu dünyasında, bedensel işlevlerimizi desteklemek için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri içeren meyve ve sebzeleri yeterli miktarda tüketmek oldukça önemlidir. Dengeli ve çeşitli beslenmenin sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olduğu bilinmektedir ve vitamin ile minerallerin yeterli seviyede olmaması, bağışıklık sistemini etkileyebilir.

Redoxon® C vitamini, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu destekler.

Daha fazla bilgi alın

 

Normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemi için C, D Vitamini ve Çinko

Bağışıklık sisteminize dikkat etmelisiniz. Siz fark etmeseniz de bağışıklık sisteminiz günde 24 saat çalışır. Tıpkı bir bitkinin suya ve güneş ışığına ihtiyacı olduğu gibi, bağışıklık sisteminizin de vücudunuzun savunma sistemlerini destekleyebilmek için düzenli şekilde beslenmeye ihtiyacı vardır.

Fiziksel egzersiz ve iyi beslenmenin dahil edildiği sağlıklı bir yaşam stilinin yanında C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

80 Yılı Aşan Uzmanlık

1934’te C vitamini takviyesini ürettik ve 80 yılı aşan uzmanlığımızla tüm dünyada insanların yanındayız. Redoxon ailesinde yer alan ürünler, temel olarak C, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklığın normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

Bağışıklığınızı destekleyin

Bağışıklık sisteminizi desteklemenin yollarını mı arıyorsunuz? Bağışıklığınızı desteklemeye yönelik faydalı bilgiler içeren içeriklerimize göz atın.