Paylaş :

Bağışıklığınızı desteklemeye hangi yiyecekler yardımcı olabilir?


“Yediğin şey ne ise sen de ona dönüşürsün” eski bir deyiştir ve hepimiz ne anlama geldiğini biliriz:Dengeli ve çeşitli beslenme,sağlıklı yaşam için son derece önemlidir. Stres ve uyku ile birlikte beslenme de vücudunuzun bağışıklığı ile ilişkili, önemli bir faktördür1. Bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan vitamin ve minerallerin temel kaynağı beslenmedir.
 

Yazının devamını okuyarak farklı yiyeceklerin bağışıklık sisteminizi desteklemeye nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Meyveler ve sebzeler

Meyve ve sebzeleri, beslenmenizin önemli bir parçası haline getirmenin pek çok yararı vardır. Meyve ve sebzeler, iyi birer antioksidan kaynağıdır ve vücuttaki yaşlanma sürecinin bir parçası olarak hücre ve doku hasarı yaratan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olurlar2. Ayrıca, dengeli bir bağışıklık sistemi için harika birer vitamin ve mineral kaynağıdırlar. Örneğin bağışıklık sistemindeki önemi çok iyi bilinen C vitamini3, turunçgillerde, kivide, biberlerde, brokolide ve ıspanakta bulunur. Avokado, böğürtlen, bezelye ve ıspanak gibi diğer meyve ve sebzeler ise büyümeyi, olgunlaşmayı ve bağışıklık hücrelerinin hareketliliğini teşvik eden bir mineral olan çinko için iyi birer kaynaktır4

Kuruyemişler ve çekirdekler

Kuruyemişler ve çekirdekler, harika birer atıştırmalık ve bağışıklık sisteminizi destekleyecek sağlıklı alışkanlıklar olabilir. Kuruyemişler ve çekirdekler, her gün sağlığınız için gerekli olan temel besinleri önemli miktarlarda alabilmenize yardımcı olurlar. Örneğin badem, E ve B vitaminleri bakımından zengindir ve bağışıklığı güçlendiren yararlı bakterileri arttıran prebiyotik özelliğe sahiptir. Ceviz, omega-3 yağları içerdiği için anti-enflamatuar özelliktedir ve B6 vitamini ile bağışıklığınızı desteklemenize yardımcı olabilir5,6. Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği ise E ve B vitaminleri bakımından zengindir ve bakır, demir, magnezyum ve çinko gibi önemli mineralleri içerir.

Kırmızı et ve deniz ürünleri

Beslenmenize kırmızı et ve balık ekleyerek bağışıklık sisteminize katkıda bulunabilirsiniz. Kırmızı et, zengin bir enerji kaynağı olmanın yanı sıra vücudunuza demir, çinko, bakır ve B6 vitamini de sağlar. Tüm bunlar, bağışıklık sisteminin dengeli bir şekilde çalışabilmesi için önemli rollere sahip besinlerdir. Çeşitli deniz ürünleri türleri de B vitamini içerir ve vücudunuzun enflamasyonu düzenlemesine yardımcı olurken kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin gelişimini de destekler5,6

Bir kase tahıl gevreği ve böğürtlen

Ekmek ve tahıl gevrekleri

Tam tahıllı ekmek, yulaf, buğday gibi tahıl gevrekleri ve esmer pirinç, listemizde yer alan iyi B vitamini kaynaklarıdır. Bağışıklık sisteminizi desteklerler ve vücudunuza bağışıklık sisteminin işleyişini düzenlemede önemli bir rol oynayan lifleri sağlarlar. Aşırı kiloluysanız lif, bağışıklık sistemi ile ilişkili bir faktör olan Beden Kitle İndeksinizin (BMI) azalmasına da yardımcı olabilir7. 

Vitamin ve mineral takviyeleri

Normal beslenmenizin yanında, C, D vitamini ve çinko ile bağışıklığınızın normal fonksiyonunu destekleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. (Song et al, 2019; Patel et al 2012 and Gombart et al 2020).
 2. Barnard ND, Goldman DM, Loomis JF, et al. Plant-based diets for cardiovascular safety and performance in endurance sports. NUTRİENTS. 2019;11(1). pii: E130.
 3. S. Chambial et al., ‘Vitamin C in disease prevention and cure: an overview’, Indian Journal of Clinical Biochemistry, vol. 28, no. 4, 2013, p. 314-328.
 4. D. Konig et al., ‘Zinc, iron and magnesium status in
  athletes – influence on the regulation of exercise induced stress and immune function’, Exercise
  Immunol Review, vol. 4, 1998, p. 2-21.
 5. Maggini S. et al. Immune Function and Micronutrient Requirements Change over the Life Course. Nutrients. 2018 Oct 17;10(10). pii: E1531. doi: 10.3390/nu10101531.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30336639 
 6. U.S Department of Health and Human Services. National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements: B12 https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/
 7. Haddad EH, Berk LS, Kettering JD, Hubbard RW, Peters WR. Dietary intake and biochemical, hematologic, and immune status of vegans compared with nonvegetarians. AM J CLİN NUTR. 1999;70(3 Suppl):586S-593S.
 8. Gombart AF, Pierre A, Maggini S. A Review of Micronutrients and the Immune System-Working in
  Harmony to Reduce the Risk of Infection. Nutrients 2020;12.


C, D vitamini ve çinko
bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu
nasıl destekler?

 

 

Vücudunuz, doğal bir savunma sistemine sahiptir ve bağışıklık sisteminizin tehlikelerden korunmak için pek çok yöntemi vardır. Bağışıklık sistemi, fiziksel bariyerler (deri ve mukoza), hücresel bariyerler (beyaz kan hücreleri) ve antikorlar olmak üzere üç temel savunma mekanizmasından oluşur. Vitaminler ve mineraller gibi besinler, bu kompleks yapının işleyişi için çok önemlidir.

Hazır yiyeceklerin tüketildiği günümüzün hızlı tempolu dünyasında, bedensel işlevlerimizi desteklemek için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri içeren meyve ve sebzeleri yeterli miktarda tüketmek oldukça önemlidir. Dengeli ve çeşitli beslenmenin sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olduğu bilinmektedir ve vitamin ile minerallerin yeterli seviyede olmaması, bağışıklık sistemini etkileyebilir.

Redoxon® C vitamini, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu destekler.

Daha fazla bilgi alın

 

Normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemi için C, D Vitamini ve Çinko

Bağışıklık sisteminize dikkat etmelisiniz. Siz fark etmeseniz de bağışıklık sisteminiz günde 24 saat çalışır. Tıpkı bir bitkinin suya ve güneş ışığına ihtiyacı olduğu gibi, bağışıklık sisteminizin de vücudunuzun savunma sistemlerini destekleyebilmek için düzenli şekilde beslenmeye ihtiyacı vardır.

Fiziksel egzersiz ve iyi beslenmenin dahil edildiği sağlıklı bir yaşam stilinin yanında C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

80 Yılı Aşan Uzmanlık

1934’te C vitamini takviyesini ürettik ve 80 yılı aşan uzmanlığımızla tüm dünyada insanların yanındayız. Redoxon ailesinde yer alan ürünler, temel olarak C, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklığın normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

Bağışıklığınızı destekleyin

Bağışıklık sisteminizi desteklemenin yollarını mı arıyorsunuz? Bağışıklığınızı desteklemeye yönelik faydalı bilgiler içeren içeriklerimize göz atın.