Paylaş :

Bağışıklık Sistemini Desteklemek İçin D Vitamini

Bağışıklık sisteminin normal işlevlerini desteklemek için önemli bir yer sahip olan D vitamini, vücut güneşe maruz kaldığında üretilir. D vitamininin bir kısmı da yiyeceklerden alınabilir. D vitamini ayrıca kalsiyum ve fosforun normal emilimine katkıda bulunur. 1Bu yazıda sıklıkla merak edilen “D vitamini nedir?” ve “D vitamini gereksinimi belirtileri nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

D Vitamini Nedir?

D vitamini, hem dışarıdan güneş ve gıdalar yoluyla alınabilen bir vitamin hem de vücut tarafından üretilen bir hormon olarak kabul edilir. Yağda çözünen bir vitamin türü olan D vitamini, vücudun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olur. Çoğu insan için yeterli D vitamini almanın en iyi yolu güneşlenmek olabilir.Güneşe maruz kalma sonucunda deride D vitamini üretimi gerçekleşir ki bu D vitaminini birincil doğal kaynağı olarak bilinir. Ancak güneş ışığının kısıtlı olduğu bölgelerde ya da kış aylarında insanlar iç mekanlarda daha fazla zaman geçirdiğinden bireyler yeterince D vitamini alamayabilirler. Ayrıca güneşli bir günde araba kullanmak ya da iş yerinde güneşe maruz kalmak da D vitamini alımına katkı sağlamayabilir çünkü cam, UVB ışınlarını bloke edebilir. Yani vücudun sadece doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında doğal olarak D vitaminini ürettiğini söylemek mümkündür. D vitamini takviyeleri ise D2 vitamini (ergokalsiferol) ve D3 vitamini (kolekalsiferol) olmak üzere iki formda bulunabilir. Her ikisi de güneşin ultraviyole-B (UVB) ışınlarının varlığında üretilen formlardır. 2

D Vitamininin Faydaları Nelerdir?

D vitamini yararları dendiğinde akla gelen ilk şeylerden biri, normal kemiklerin korunmasına dair katkılarıdır. D vitamini, kalsiyum ve fosforun normal emilimine/kullanımına katkıda bulunur. D vitamini faydaları arasında kemiklerin ve dişlerin normal büyümesi ve gelişiminin desteklenmesinin yanı sıra bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunun desteklenmesi de sayılabilir. 3,4  Tüm bunlar “D vitamini neye iyi gelir?” sorusuna yanıt olarak da verilebilir.

D Vitamini Nasıl Alınır?

D vitamini almak için güneşte geçirilen süre önemlidir. 3 D vitamini, güneşe maruz kaldığında ciltte bulunan kolesterolden yapılır. Bu nedenle yeterli güneş ışığı almak, D vitamini seviyelerini korumak için çok önemlidir. Öğle güneşine maruz kalmak, gerekli olan D vitamini miktarına daha kısa sürede ulaşmaya yardımcı olabilir. Ancak çok fazla güneşe maruz kalmanın da yan etkileri olabilir. Ayrıca D vitamininin cilde etkisi, cilt rengine göre farklılık gösterebilir.D vitamini seviyesini korumaya yardımcı olmak için açık tenli insanların haftada ortalama üç kez 10-30 dakika kolsuz kıyafetlerle ve şortla güneşe maruz kalmaları faydalı olabilir.Koyu tenli bireylerde ise bu sürenin yaklaşık olarak 30 dakikadan 3 saate kadar uzayabileceği söylenebilir. 11 Ayrıca doktor veya eczacınızın önerisi ile D vitamini takviyesi de kullanılabilir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini alımını gıdalar yoluyla desteklemek isteyenlerin sıklıkla merak ettiği sorulardan biri de “D vitamini hangi besinlerde bulunur?” şeklindedir. D vitamini açısından zengin olan yiyecekler arasında somon, alabalık, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar; ringa balığı ve sardalye gibi konserve balıklar, yumurta sarısı, sığır karaciğeri ve balık karaciğeri sayılabilir. 9

Günlük D Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği uyarınca günlük D vitamini ihtiyacı 5 mcg’dir. Bu değer, 4 yaş ve üzerindeki sağlıklı bireyler için geçerlidir. 12

D Vitamini hangi gruplarda daha önemlidir

Bazı bireyler, D vitamini açısından diğerlerinden daha fazla öneme sahip gruplar olabilir. Bu gruplar şu şekilde listelenebilir:

● Koyu cilt rengine sahip olanlar,

● Hassas cilt sorunu nedeniyle güneşten kaçınanlar,

● Kapalı mekanlarda uzun zaman geçirenler,

● Gece vardiyasında çalışanlar,

● D vitamini metabolizmasını etkileyen bir rahatsızlığa sahip olanlar,

● Obezite sorunu olanlar,

● 65 yaş üstü bireyler. 7, 8, 13

Vücuttaki D vitamini miktarını ölçmenin en doğru yolu 25-hidroksi D vitamini kan testidir. D vitamini desteği için için doktor önerilerine dikkat etmek önemlidir. 14 Dengeli ve çeşitli beslenme ile sağlıklı yaşam önemlidir.

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.


C, D vitamini ve çinko
bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu
nasıl destekler?

 

 

Vücudunuz, doğal bir savunma sistemine sahiptir ve bağışıklık sisteminizin tehlikelerden korunmak için pek çok yöntemi vardır. Bağışıklık sistemi, fiziksel bariyerler (deri ve mukoza), hücresel bariyerler (beyaz kan hücreleri) ve antikorlar olmak üzere üç temel savunma mekanizmasından oluşur. Vitaminler ve mineraller gibi besinler, bu kompleks yapının işleyişi için çok önemlidir.

Hazır yiyeceklerin tüketildiği günümüzün hızlı tempolu dünyasında, bedensel işlevlerimizi desteklemek için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri içeren meyve ve sebzeleri yeterli miktarda tüketmek oldukça önemlidir. Dengeli ve çeşitli beslenmenin sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olduğu bilinmektedir ve vitamin ile minerallerin yeterli seviyede olmaması, bağışıklık sistemini etkileyebilir.

Redoxon® C vitamini, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu destekler.

Daha fazla bilgi alın

 

Normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemi için C, D Vitamini ve Çinko

Bağışıklık sisteminize dikkat etmelisiniz. Siz fark etmeseniz de bağışıklık sisteminiz günde 24 saat çalışır. Tıpkı bir bitkinin suya ve güneş ışığına ihtiyacı olduğu gibi, bağışıklık sisteminizin de vücudunuzun savunma sistemlerini destekleyebilmek için düzenli şekilde beslenmeye ihtiyacı vardır.

Fiziksel egzersiz ve iyi beslenmenin dahil edildiği sağlıklı bir yaşam stilinin yanında C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

80 Yılı Aşan Uzmanlık

1934’te C vitamini takviyesini ürettik ve 80 yılı aşan uzmanlığımızla tüm dünyada insanların yanındayız. Redoxon ailesinde yer alan ürünler, temel olarak C, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklığın normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 

Bağışıklığınızı destekleyin

Bağışıklık sisteminizi desteklemenin yollarını mı arıyorsunuz? Bağışıklığınızı desteklemeye yönelik faydalı bilgiler içeren içeriklerimize göz atın.